ازدواج دختران 7 تا 11 ساله در روستای پسک خوی.

“بچه صبح که بیدار می‌شد دنبال عروسکش می‌گشت، به
همین خاطر طلاقش دادند. دخترک دیگری از شوهرش خواسته برایش پفک بخرد. درخواستی که هر روز در خانه‌ پدرش داشت، اما این بار شروع یک دعوای خانوادگی و درنهایت طلاق بود.” این جملات، توصیف دختر بچه‌های روستای پسک خوی است که روزنامه‌‌ی “شهروند” در شماره روز دوشنبه 21 تیر نقل کرده است. دخترکانی که حتی در سن 5 سالگی به عقد پسرانی با اختلاف سنی 10 تا 25 ساله در می‌آیند. روستای پسک با 2هزار و 350 نفر (750 خانوار) جمعیت از توابع شهرستان خوی در آذربایجان غربی است. این روستا مدرسه‌‌ی راهنمایی دخترانه ندارد و دخترانش در 7 سالگی عروس می‌شوند و در 23 سالگی دخترانشان را به خانه‌‌ی بخت می‌فرستند. دخترانی نحیف با قدهای کوتاه و دندان‌ها و موهای ریخته شده؛ اغلب شکم‌شان درد می‌کند و زیاد مریض می‌شوند. دختر بچه‌های این روستا به جای بازی با عروسک و خواستن پفک باید بچه‌هایشان را بزرگ کنند و کارهای خانواده‌ی شوهر را انجام دهند. کودکانی که در کودکی پیر می‌شوند.
«علل ترک تحصیل دختران روستای پسک» در سال 86-87 موضوع تحقیق “سیما اصلانی” پژوهشگر و کارشناس مشاوره شد که خود از اهالی شهر خوی است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد عوامل فرهنگی و آموزشی سبب ترک تحصیل دختران و ازدواج زودهنگام آنان می‌شود. نتایج به تهران هم رسیده است اما تا کنون اقدامی جدی صورت نگرفته است. تلاش‌های محلی نتیجه بخش نیست. والدین نبود مدرسه‌‌‌ی راهنمایی دخترانه را علت ترک تحصیل اجباری دخترانشان می‌دانند و آموزش و پرورش نبودن دانش آموز را بهانه‌ی نساختن مدرسه‌ی راهنمایی دخترانه. طیق آمار رسمیِ وزارت آموزش و پرورش در سال 1395 از 216 دانش‌آموز پسک‌سفلی، 96 دختر و 120 پسر در مدرسه‌‌ی ابتدایی درس خوانده‌اند. در مدرسه‌‌ی راهنمایی هم فقط 45 دانش‌آموز پسر درس خواندند.

Screen Shot 2016-07-12 at 4.42.05 PM
6ماه پیش و در جریان برگزاری همایش آسیب‌های اجتماعی در پسک، برای پایان‌دادن به این ازدواج‌ها، اهالی تصمیم گرفتند پول جمع کنند تا با کمک خیرین مدرسه‌ی راهنمایی دخترانه ساخته شود اما چون مبلغ جمع آوری شده کم بود به روحانی روستا تحویل داده شد و صرف توسعه خانه بهداشت روستا گردید.

به جز پسک، ازدواج اجباری دختران در سن پایین در روستاهای دیزج‌دیز و عذاب هم باب شده است. عذاب همان روستایی است که قتل دختری به ‌دست پدرش چند هفته پیش خبرسازش کرد.

صفیه قره باغی

منبع خبر : روزنامه شهروند شماره ۲۱ تیر

By