افتخار کشف ژن جنسیت توسط نتیی استیونس به همکار مرد او رسید/ بیز فمینیستلر

در آغاز قرن بیستم نتیی استیونس Nettie Stevens بیولوژیست آمریکای موفق به گشودن یک راز علمی شد که برای مدت های بشریت را مبهوت خود ساخته بود. چرا یک پسر پسر می شود و یک دختر دختر به دنیا می آید؟ . نتیی استیونس در تلاش خود برای کشف این مسئله در کالج برین ماوور Bryn Mawr, دریافت که تفاوت در کرموزوم های جنسی موجب تفاوت های جنسی در جنین می شود. حالا بعد از کشف نتیی استیونس همه ما می دانیم که جنیست یک انسان یک مسئله ارثی است که از سوی پدر به صورت خاص تعیین می شود.

نتیی استیونس در سال ۱۸۶۱ متولد شد ، او با کمی تاخیر در سن ۳۵ سالگی در رشته علوم آغاز به تحصیل کرد و در سال ۱۹۰۰ توانست تحصیلات کارشناسی ، کارشناسی ارشد را در دانشکاه هاروارد به پایان برساند. بعد از اینکه او برای گذاراندن دوره دکتری در کالج برین ماوور پنسیلوانیا او تصمیم می گیرد که توجه خود را معطوف حل مسئله تعیین جنسیت نماید.

در سالهای ۱۹۰۰ ایده تاثیر کرموزوها در تعیین جنسیت جنین یک موضوع کاملا تازه بود. تلاشهای گروگر مندل Gregor Mendel توسط دانشمندان درحال بررسی بود تا به نحوه انتقال ویژگی ها جنسیتی در میان نسلها پی ببرد.

nettie-stevens

استیون می خواست بداند که چگونه جنسیت از طریق وراثت منتقل می شود او با میکروسکوپ خود متوجه شد که تفاوت در یکی از ژنهای Tenebrio molitor موجب تفاوت جنسیت می شود و این را در یادداشت های خود نوشت، او نام این کروموزوم های را x و y ننامید این نامها بعدا بر روی انچه که او کشف کرده بو د نهاده شد.

در حالی که همکار استیونس و همچنین استاد او به نام ای بی ویلسون E.B. Wilson به عنوان شخصی که این موضوع را کشف کرده شناخته می شود و دلیل ان بسیار ساده است.

ویلسون برای یک پروژه مشابهه کار می کرد و او نتیجه این تحقیق را در قالب یک مقاله مشابه منتشر کرد او در واقع بر روی گونه ای کار می کرد که ثابت می کرد جنس نر این گوته یک کروموزوم کمتر دارد که در طبیعت بسیار نادر است. اما یافته استیونس دقیقا پایه و اساس تفاوت جنسیت را تعیین می کرد.

براش رایت می گوید که ای بی ویلسون E.B. Wilson به نتیجه مشابهه به طور همزمان دست یادفته بود اما براش در ادامه می نویسد به احتمال زیاد ویلسون بدون مطالعه  نتیجه گیری نتیی نمی توانست به چنین نتیجه ای در مورد ژن تعیین جنسیت در انسان برسد اما به دلیل مشارکت ویلسون در حوضه ژنتیک این افتخار به نام او ثبت شد.

مقاله ویلسون زودتر از مقاله استیونس منتشر شد و او به عنوان مردی که در این زمینه شهرت بالاتری داشت  اعتبار  کشف این حقیقت را از آن خود کرد ولی انچه مسلم است این افتخار به دلیل فعالیت های استیونس و نتیجه گیری او از آن  اوست. این در حالی بود که در بدترین حالت هر دو انها باید به صورت مشترک به عنوان کاشفان چنین حقیقتی معرفی می شدند ولی در ان زمان این فقط ویلسون بود که به عنوان کاشف ژن جنسیت معرفی شد.

نیویورک تایمزدر اگهی درگذشت نتیی استوینس در سال  ۱۹۱۲ که به دلیل بیماری سرطان پستان چشم از جهان فرو بست نوشت : او یکی معدود زنان در حوضه علم بود و مقام بالایی در میان بیولوژیست های زمان خود دارد.

ترجمه : ترکمن گمیچی

منبع : ووکس

By