سازمان زنان روستای گمیچی اورمیه با بیش از 60 عضو نمونه ای از فمینیسم محلی

تشکیل و تداوم فعالیت های سازمان محلی زنان روستای گمیچی اورمیه با بیش از 60 عضو فعال نمونه ای بارز از فعالیت های مثمرثمر جامعه زنان روستایی آذربایجان است که نظیر آن را کمتر می توان سراغ گرفت.
آیین شایین (محمد علی ارجمندی)
آیین شایین (محمد علی ارجمندی)
 
ـ تاسیس دو صندوق جداگانه زیر نظر سازمانهای محلی «گمیچی» و «شور دنیز»
ـ اشتغالزایی و حمایت از قشر آسیب پذیر جامعه زنان
ـ کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان دختر
ـ فعالیت های زیست محیطی
ـ شرکت در جشنواره های ملی و محلی
ـ جلسات هم اندیشی و اشتراک در مدیریت طرحهای روستایی
از اهم فعالیت های زنان روستای گمیچی است که به نوبه خود علاقه برخی از مسئولان اجرایی را نیز جلب کرده است.
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست ایران از جمله مسئولینی است که در سفر به اورمیه از نزدیک با جامعه زنان روستای گمیچی دیدار و ابراز خرسندی کرده است.
 
هر چند که بر خلاف وعده های داده شده از سوی مسئولین کمترین حمایتی از سازمان محلی زنان گمیچی به عمل نیامده و تمامی سرمایه صندوق متعلق به اعضا می باشد. موضوعی که عضو فعال صندوق «ایران اسد زاده» نیز بدان اشاره کرده و می گوید: محل سازمان زنان روستا اجاره شده که این چندان خوشایند نیست.
37466055752832198453
سازمان محلی زنان گمیچی تحت نظارت رئیس، منشی و دو نفر توسعه یار اداره می شود. «فاطمه قنبرزاده» از فعالین مدنی جامعه زنان روستایی برگزاری انتخابات محلی برای تعیین اعضای سازمان های مردم نهاد محلی را تمرین و آموزش مشارکت مدنی و آموزش استفاده از حقوق شخصی و اجتماعی به منظور ایجاد همگرایی برای رفع مسائل روستاها می داند.
84153752820907892040
همچنین احیاء دریاچه اورمیه را نیز می توان از دغدغه های بسیار مهم جامعه زنان روستایی گمیچی اعلام کرد. نکته مهمی که «سمیه مکرم» از اعضای سازمان محلی زنان روستای گمیچی در سفر معصومه ابتکار به روستای گمیچی و دیدار با جامعه زنان گمیچی و شور دنیز در چهارم دی ماه سال 94 با اشاره به اثرات منفی چالش دریاچه اورمیه بر زندگی مردم بومی حاشیه دریاچه همچون سرعت گرفتن مهاجرت و خالی شدن روستاها از سکنه، تاکید می کند که این طرح فرصتی برای هموارسازی مسیر و زمینه فعالیت زنان روستا به منظور مشارکت در احیاء دریاچه اورمیه است که امیدواریم از حمایتهای لازم برخوردار باشد.
 
فعالیت های جامعه زنان روستای گمیچی، باردیگر سخنان «محمدامین رسولزاده» در خصوص زنان مترقی اورمیه و همین روستاهای حاشیه در یاچه اورمیه را تداعی می کند. رسول زاده ، که به شهر های مختلف ایران سفر کرده بود در کتاب و یادداشتهای روزمره خود برای روزنامه ترقی با عنوان گزارشهایی از انقلاب مشروطه ایران می نویسد ؛ «به هنگام ورودمان به اورمیه یک شب را مهمان اهالی روستای گولمانخانا شدیم ، نخستین بار است که در ایران شاهد حضور زنان در مجلس مردان هستیم از این پیشامد خیلی خوشحال هستیم.
 
رسول زاده به هنگام ورود به شهر اورمیه نیز می نویسد ،؛ در خیابان قدم می گذاریم بر خلاف شهر های دیگر ایران در این جا خانه ها به خیابان پنجره دارند ، و به هنگام قدم زدن در سطح شهر نیز می نویسد: در اورمیه بر خلاف سایرنقاط ایران زنان بصورت خود روبند نمی اندازند و در کنار رودخانه و جوی آب با لباس محلی رخت و لباس می شویند مردم این شهر مهربان و رفتار متمدنانه ای دارند.
 
معصومه ابتکار نیز بعد سفر به روستای زیبای گمیچی و دیدار با زنان مترقی روستا در بخشی از پست اینستاگرام خود در اینخصوص می نویسد:
«یکی از بهترین بخش های سفرم به استان آذربایجان غربی حضور در کنار مردم روستای کشتیبان «گمیچی» از توابع ارومیه بود. در جمع گرم و صمیمی مردم حضور یافتم و از آنها درخواست کردم که این مهربانی و صمیمیت آذری را به آب هم با تمام وجود داشته باشند؛ اصلا به نذر آب بیاندیشند …. یاشاسین کشتیبان، یاشاسین ارومیه، یاشاسین آذربایجان، یاشاسین ایران»
آیین شایین.
By