پیام مدیراجرایی امور زنان سازمان ملل به مناسبت روز محو خشونت علیه زنان/ ترجمه ترکمن گمیچی

پیام خانم فامزیلا ملامبو نگوکا Phumzile Mlambo-Ngcuka مدیر اجرایی امور زنان سازمان ملل به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان:
ما بر امکان شکوفایی و پیشرفت زنان و دختران به همراه مردان و پسران در شرایطی صلح آمیز باور داریم و بر روی این موضوع کار میکنیم. با بهرگیری از منابع جوامع و با ارج گذاشتن به مهارت های زنان و قبول توانایی انها در به عهده گرفتن مسؤلیت های مدیریتی.
خشونت علیه زنان و دختران تاثیر ویرانگری بر فرد فرد افراد و بر جامعه دارد
زنان و دختران که خشونت را تجربه می کنند کرامت خود را از دست می دهند انها در ترس و درد زندگی می کنند و البته در بدترین شرایط حتی ممکن هست با جان خود هزینه این خشونت روا رفته بر انها را بپردازند. خشونت آزادی ما را که همه ما مستحق ان هستم به شدت از تحت تاثیر قرار می دهد آزادی زنان و دخترانی که باید یتوانند ازادانه و ایمن حرکت کنند، به مدرسه بروند ، کار کنند و زنانی که باید ازادانه بتوانند در کوچه و بازار قدم بردارند. ما باید بتوانیم انتظار داشته باشیم کسانی را که آزادی زنان را خدشه دار می کنند مجازات شوند، و عدالت برقرار شود و اینکه با ما حمایت و توجه کافی را بعد از حملات مذکور دریافت کنیم.
بله هنوز دربسیاری از کشورها قوانین غیر کافی هستند، نیروی پلیس علاقه کافی برای ایستادن در مقابل این خشونت ها را ندارد، وسیستم قضایی به اندازه کافی با مسئله درگیر نشده و یا هزینه های گزافی برای شکایت از طرف قریانی برای احقاق خقشان از طریق قوه قضاییه لازم است و یا حتی سیستم قضایی بر علیه زنان جامعه و به نفع مردها گام بر می دارد. برای تغییر اینها باید هزینه کرد چرا که بهایی که برای ماندن در همین شرایط می پردازیم در واقع بسی بیشتر است.
کارشناسان متفق القول بر این باور هستند منافع که از پایان دادن به این خشونت ها نصیب جوامع می شود بسیار بیشتر از هزینه سرمایه گذاری برای رفع این خشونت ها خواهد بود.
ما می دانیم حتی میزان ناچیزی از سرمایه گذاری در این جهت در صورتیکه به موقع و به درستی هزینه گردد منافع قابل توجهی را برای زنان و دختران جلب خواهد کرد. به عنوان مثال در تیمور شرقی یک برنامه سه ساله بسیار کوچک ولی موثر در قالب یک بسته کمکی جهت تامین خدمات ضروری برای زنانی که مورد خشونت قرار گرفته بود به انداز یک صدر از هزینه تولید ناخالاص ملی هزینه داشت اما تاثیر ان بر سلامت و بهبود وضعیت زنان بسیار چشمگیر بود. تغییرات عملی در ساختارهای بازار، اموزش کسب و کار و ارائه فروش بدون نیاز به پول نقد تاثیر بسیاری را به همراه داشت شرایط را به کلی تغییر داده و موجب شکوفایی و افرایش اعتماد به نفس زنان در بازا پاپوا نیو گینوا شد. در اوگاندا یک برنامه اجتماعی توانست زنان، مردان، روحانیون مذهبی کلیسا را برای تغییر نرم ها و سنت های اجتماعی گرد هم اورده و منجر به کاهش پنجاه و دو در صدی خشونت بر زنان از طریق نزدیکانشان شد.
این موقیت ها نشان داد دست یابی به موفقیت از طریق راهکارهای عملی ممکن هست. ما می توانیم بر مسائلی که زمینه ساز تبعیض و تعصب در جامعه مان شده و موجب شعله ور شدن اتش خشونت علیه زنان و دختر بچه هاست غلبه کنیم. ما می توانیم این منحنی را تغییر بدهیم و بر معضل خشونت علیه زنان و دختر بچه ها نقطه پایان قرار دهیم، برای رسیدن به این هدف ما به تعهد، سرمایه گذاری در حیطه ملی و بین المللی نیاز داریم.
این واقعیت که تا چه حد خشونت در جامعه نهادینه شده است ما را بر این وا می دارد که بپذیریم ریشه کن کردن این خشونت بر عهده تمام افراد جامعه است. تغییر باورهای نادرست فرهنگی مشارکت همه اعضای سهیم در این چرخه از جمله مردان و پسرها، روحانیون مذهبی و جوانان را می طلبد، با بهره گیری از گروههای ورزشی و هنری و دانشگاهی و باور به قانع کردن انها.
برنامه ما تا سال ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار ابزاری را در اختیار ما می گذارد که به اهدافمان نائل بشویم. اهداف عالی ما ما را وامدارد تا با راه حل های خلاقانه و مشارکت اعضا از جمله دولت ها، بخش خصوصی و ارگانهای خیریه بتوانیم استفاده منابع را سازماندهی کنیم، امروز در روز بین الملی محو خشونت علیه زن بار دیگر همه دولت و کشورها را برای دست یابی به اهداف برنامه توسعه دعوت می کنیم و می دانیم می دانیم پیوندی ناگسستنی برای رسیدن به این موفقیت بین این دو وجود دارد و بار دیگر خود را برای دست یابی به موفقیت متعهد می دانیم.
ترجمه: ترکمن گمیچی
منبع : اینجا کلیک کنید
https://www.youtube.com/watch?v=SawF4MyuYeI
By